Enantiopus sp. 'kilesa'.jpg Enantiopus sp. 'kilesa' Kasenge.jpg
Previous pageEnantiopus sp. 'kilesa' Kasenge
Fotografija:

© by Ad Konings

Skupina/Rod: Ectodini/Enantiopus
Biotop: Živijo v večjih skupinah nad peščenim dnom.
Običajna odrasla velikost: Zrastejo do velikosti 13 cm. Enantiopus sp. 'kilesa' torej ostane nekoliko manjša, kot zelo podobna vrsta Enantiopus melanogenys.
Razlika med spoloma: Samice in samci, ki se ne drstijo so peščeno sive barve in se odlično zlijejo z barvo peska. Teritorialni samci, ki so pripravljeni na drst pa se čudovito obarvajo.
Priporočljiva velikost akvarija: 300 L
Ureditev akvarija: V akvaristiki se je ta vrsta sprva prodajala pod imenom Enantiopus melanogenys 'Zaire'. Hitro se je izkazalo, da je zelo podobna E. melanogenys, vendar le malenkost bolj agresivna (se pa te ribe med sabo ne poškodujejo pri branjenju teritorijev).
V akvariju jih imejmo v skupini nekaj samcev in samic, saj se v primeru le enega samca, ta ne bo tako lepo obarval. Dolžina akvarija naj bo vsaj 120 cm in širine 50 cm (torej akvarij velikosti nekje 300 l).
Hrana: Mesojed. V jezeru se v glavnem prehranjujejo z majhnimi rakci. V akvariju jim ponudimo razno zmrznjeno hrano in visoko kvalitetno ostalo hrano (lističe, granule...).
Razmnoževanje: Ustonoša. Jajčeca oz. mladice nosi samo samica. Drst se zgodi v drstiščih, ki jih iz peska pripravi samec. Samica nosi mladice ponavadi nekje tri tedne, preden jih izpusti. Število mladic je ponavadi med 30 in 80.
Agresivnost: Miren ostrižnik tako znotraj vrste, kakor tudi do drugih vrst. Mogoče le za malenkost bolj agresivna od E. melanogenys.
Komentar: Enantiopus sp. 'kilesa' se pogosto smatra le kot geografska varianta vrste E. melanogenys. Je pa med njima vseeno nekaj zelo opaznih razlik. Enantiopus sp. 'kilesa' je nekoliko manjša in ima več rumene barve, predvsem na spodnji strani ust. Tudi vedenjsko se razlikuje, je agresivnejša in gradi drugačna drstišča.
Ad Konings meni, da bi lahko bile Enantiopus sp. 'kilesa' celo naravni hibrid med vrstama E. melanogenys and Xenotilapia ochrogenys, saj ima nekatere značilnosti obeh teh vrst.



Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.