Lepidiolamprologus cf. mimicus.jpg Lepidiolamprologus mimicus 'Cape Nangu'.jpg Lepidiolamprologus mimicus 'Fulwe Rocks'.jpg Lepidiolamprologus mimicus 'Kipilli'.jpg Lepidiolamprologus mimicus 'Lupita Island'.jpg
Previous pageNext pageLepidiolamprologus mimicus 'Fulwe Rocks'
Fotografija:

© by Ad Konings

Skupina/Rod: Lamprologini/Lepidiolamprologus
Biotop: Naseljuje skalna in vmesna okolja, kjer ga najdemo vse od zelo plitvih voda (nekje 5 m) do globin 50 m. Na istih območjih kot živi L. mimicus najdemo ponavadi še vrste L. kendalli, L. elongatus, L. attenuatus, in L. profundicola.
Običajna odrasla velikost: Zrastejo do velikosti 18 cm.
Razlika med spoloma: Razen razlike v velikosti (samci so večji) ni vidnih razlik med spoloma.
Priporočljiva velikost akvarija: 500 L (priporočljiv je akvarij dolžine 2 m)
Ureditev akvarija: L. mimicus je v akvaristiki prisoten, a je ponavadi ta vrsta bila izvožena iz jezera pod imeni 'profundicola yellow' in 'profundicola tanzania'. Zahteve glede akvarija so zelo podobne, kot pri drugih dveh zelo podobnih vrstah L. elongatus in L. profundicola.
V akvarij namestimo kar nekaj kamnov, na dnu akvarija pa naj bo pesek. Ker pa ta vrsta rada prekovapa pesek, položimo kamne na dno in ne na pesek, da preprečimo prevrnitev kamnov in morebiten zlom stekla. Naselimo jih lahko skupaj z drugimi ostrižniki jezera Tanganyika ampak ti ne smejo biti premajhni, da ne bodo postali njegova hrana.
Hrana: Mesojed. Spada med predatorje. Njegova najljubša hrana so mlade ribe drugih ostrižnikov (v jezeru v glavnem z ostrižniki iz rodu Cyprichromis).
V akvariju jim ponudimo razno živo in zmrznjeno hrano (ribe, rakce in podobno).
Razmnoževanje: Podobno kot L. kendalli se razmnožuje v vmesnem okolju, a plitvejših vodah. Razlika med tema dvema vrstama je tudi v tem, da mladice L. kendalli varujeta oba starša, medtem ko mladice L. mimicus varuje samo samica. Število mladic je ponavadi precej (med 500 in 1000).
Agresivnost: Agresivni predvsem znotraj svoje vrste, agresivni pa so tudi do ostalih vrst, predvsem v času razmnoževanja.
Posebnosti: Poleg vrste Plecodus straeleni, ki mimikrira vrsto Cyphotilapia, L. mimicus prikazuje malenkost drugačno a fascinantno mimikrijo. Vrsta L. mimicus ima namreč podobno obliko telesa kot vrste iz rodu Cyprichromis, poleg tega pa imajo mladice in samice rumeno podrepno plavut (desna slika zgoraj). Tole jim omogoča, da se zelo približajo večjim jatam vrst Cyprichromis in se celo pomešajo z njimi in so tako te njihova lahka tarča. Z leti pa sicer ta mimikrija izgine, saj rumena obarvanost podrepne plavuti izgine, riba pa postane vse bolj prepoznavna (tudi precej večja kot vrste iz rodu Cyprichromis).
Tale vrsta je bila prej poznana pod imenom Lepidiolamprologus sp. 'profundicola tanzania'. Naseljuje pa zelo podobno območje, kot L. kendalli. In sicer jo najdemo od rta 'Cape Nangu' v Zambiji pa do rta 'Cape Mpimbwe' v Tanzaniji.



Please note: All of the pictures used on this page have been used with permission of their owner. Downloading and distribution of any copyrighted material from this site without copyright owner’s permission is not allowed.